Навіть на невеликій ділянці нашої родючої землі можна побудувати прибутковий бізнес. Трохи інновацій в зрошенні й захисті рослин, розумний бізнес-підхід і - справа в капелюсі. Про це говорять фахівці Українського проекту бізнес-розвитку плодоовочівництва (UHBDP), який фінансується Міністерством міжнародних справ Канади й працює в чотирьох областях України: Херсонській, Запорізькій, Одеській і Миколаївській.


З осені 2016 року UHBDP на території Херсонської області представляє громадська організації «Земля Таврії». Її керівник Олександр Синюк розповідає, що організація створена у 2014 році й працює з різними міжнародними проектами, які підтримують розвиток плодоовочевого бізнесу, органічного землеробства, сприяють впровадженню інновацій у сфері захисту навколишнього природного середовища, виходу малих і середніх фермерів на зовнішні ринки. А, крім того, сприяє розвитку громад, і створює соціальні карти сіл, які дозволяють побачити внутрішній потенціал громад.
З 2016 року Проект UHBDP підписав меморандуми з Херсонською облдержадміністрацією та її структурним підрозділом - департаментом агропромислового комплексу, а також з Херсонським державним аграрним університетом. Це та підтримка, на місцевому рівні, яка дозволяє ефективно працювати.

Interviu Sinyuk Stat


- Що таке UHBDP?


- UHBDP - це Український проект бізнес-розвитку плодоовочівництва. UHBDP фінансується Міністерством міжнародних справ Канади, реалізується і співфінансується Менонітською Асоціацією Економічного Розвитку (MEDA). Мета МЕDA, щоб дрібні фермери за сприяння UHBDP колективно збільшили свої можливості з продажу плодоовочевої продукції на 50 тисяч метричних тонн, які згенерують близько 40 мільйонів доларів США до 2021 року, - каже Олександр Синюк, керівник громадської організації «Земля Таврії». - У проекту 4 компонента. Це, перш за все, розвиток ринку, що включає розширення і розвиток можливостей для створення додаткової вартості продукції, залучення малих і середніх сільгоспвиробників до ринків з більш високою прибутковістю за допомогою консолідації виробників; поліпшення післязбиральної доробки продукції. Не менш важливий для Проекту розвиток трудових ресурсів: адаптація університетської освіти до вимог сучасного бізнесу. UHBDP приділяє особливу увагу гендерної рівності серед сільгоспвиробників. Жінки й чоловіки повинні мати рівні можливості. Проект сприяє спрощенню доступу до фінансових ринків. UHBDP стимулює виробників сільгосппродукції до розвитку: проводить конкурс бізнес-планів. На реалізацію кращих ідей Проект надає зустрічні гранти.


- Хто може стати клієнтом проекту?


- Будь-який виробник плодоовочевої продукції, садівник, городник або фермер. Ми працюємо і з виноградарями, і з бджолярами. Стати клієнтом Українського проекту бізнес-розвитку плодоовочівництва дуже просто - зареєструйтеся на сайті
http://uhbdp.org  або зателефонуйте в контакт-центр за телефоном 0 800 500 184. Крім того, можна звернутися в громадську організацію «Земля Таврії» за телефонами: 067 650-65-50, 050 603-85-83. Ми регулярно проводимо тренінги й семінари на актуальні теми плодоовочевої галузі, календар заходів ви знайдете на нашому сайті http://hgozt.org/ .


- Як розвиваєте трудові ресурси?


- Спілкуючись з малими й середніми сільгоспвиробниками, фермерськими господарствами, ми розуміємо, що є «кадровий голод». Бракує працівників таких елементарних спеціальностей, як комбайнер, водій трактора. Колишня гвардія вже йде на пенсію, техніка кожного року модернізується. Фермерські господарства потребують свіжих професійних кадрів робочих спеціальностей і готові надавати свої виробничі майданчики для стажування студентів агровишів. Цей інструмент проект UHBDP використовує для того, щоб вибудувати міст між роботодавцями сільськогосподарської галузі та майбутніми аграріями. Студенти 4-5 курсів на конкурсній основі проходять відбір і протягом 3 місяців стажуються в кращих господарствах і підприємствах області. Важлива деталь - стипендію студентам у цей період надає Український проект бізнес-розвитку плодоовочівництва. Якщо роботодавця влаштовує якість роботи стажиста, то студент отримує гарантоване місце роботи, ще навчаючись в університеті. Таким чином, заповнюється пролом у кадровому складі господарств.
Багато студентів не хочуть їхати працювати в село, бо не знають потенціалу підприємств. Коли ми надаємо молодим людям можливість познайомитися з діяльністю господарств, у них відкриваються очі. Виявляється, є підприємства з високою мотивацією у вигляді гідної оплати праці, що дозволяють розвиватися фахівцям. А фермерські господарства отримують кваліфікованих агрономів, яких зараз днем
​​із вогнем не знайдеш. На сьогоднішній день відібрано 10 студентів Херсонського державного аграрного університету, які будуть стажуватися. В рамках програми «Агроінтернатура» Український проект бізнес-розвитку плодоовочівництва співпрацює з такими велетнями агроіндустрії, як «GREENTEAM», «AGROFUSION» і запрошує до взаємодії інші підприємства. Така модель демонструє хороші результати в розвинених країнах світу: виші й фермерські господарства працюють пліч-о-пліч, фермери впроваджують інноваційні розробки університетів, оптимізуючи процеси та витрати.


- Чому канадський уряд допомагає українським фермерам?


- З втратою російського ринку збуту перевиробництво овочів і фруктів веде до зниження цін на цю продукцію. Основну частину заробітку сільське населення виручає від продажу овочів і фруктів. Якщо у селян не буде можливості реалізовувати свою продукцію, не буде чим годувати сім'ї. Тому уряд Канади сприяє розвитку сільського господарства в Україні з низів, пропонуючи фермерам об'єднуватися, щоб формувати великі партії продукції для вигідних оптових продажів, навчаючи сільгоспвиробників інноваційним методам в зрошенні і захисті рослин. У Канаді проживає понад 1 млн. 200 тис. українців і громадян, що мають українське коріння. Це майже 4 відсотки населення Канади, вони вболівають за Україну.


- Ви рекомендуєте сільгоспвиробникам виходити на більш дохідні ринки - зовнішні. Це, дійсно, можливо?


- Побудувати модель розвитку фермерського господарства, щоб досягти зовнішніх ринків, цілком реально. Приведення продукції до міжнародних вимог, сертифікація - здійснимі вимоги. Фермерські господарства, які зацікавлені працювати на ринках Азії, Європи, Північної Америки, отримають підтримку, супровід.
Південь України - це «житниця» плодоовочевої продукції, і той обсяг, який тут вирощується, не поглинається. Зовнішній ринок - це можливість реалізувати більший обсяг продукції. Крім того, ми надаємо рекомендації по створенню доданої вартості продукції - це може бути заморожування, сушіння, пакування.


- Наведіть приклади змін, які відбулися завдяки роботі Проекту?


- Ми постійно маємо зворотний зв'язок з сільгоспвиробниками. Люди після контакту з проектом по-іншому мислять: замислюються над тим, що вигідніше вирощувати. Чи варто знову сіяти моркву, буряк, цибулю, якщо дохід вони не приносять. Існують більш рентабельні культури: кубічний перець, часник, салати, наприклад. У Херсонській області є успішний досвід вирощування шафрану. Ціна цієї прянощі висока, думаю, що перспективи вирощування хороші.
Фермер Роман Леоненко з Олешківського (Цюрупинського) району після консультацій з експертами UHBDP з моркви й перцю переключився на листовий салат. Короткий період вегетації цього продукту дозволяє за сезон збирати 3-4 врожаї на відкритому ґрунті, ще кілька - під агроволокном. Завдяки Проекту Роман познайомився з роботою великого виробника салатів - одеською компанією «Пан Білан». Переконавшись у правильності вибору культури, її високій рентабельності, Роман залучає до процесу вирощування рідних і знайомих, разом їм вдається збирати великі партії для реалізації салатів оптом у Львів, Дніпро, Харків, Вінницю.


- У Херсонській області є і переможці конкурсу проектів, оголошених UHBDP.


- Так,  2016 року Каховське ТОВ «АГРО-ФОКУС» отримало грант. Канадські інвестиції були витрачені на покупку спеціалізованого обладнання для механізації процесу вирощування аспарагуса й для придбання посадкового матеріалу. Можна припустити, що завдяки допомозі проекту UHBDP аспарагус стане доступнішим для українського споживача: механізація процесу виробництва дозволить знизити собівартість заморського овочу. Головне, «АГРО-ФОКУС» привертає невеликих виробників до рентабельного спаржевого бізнесу.


- На яку допомогу можуть розраховувати клієнти Проекту?


-
UHBDP виступив ініціатором випуску нового видання - журналу «АгроІндустрія». Це - джерело корисної інформації. Клієнти Проекту можуть оформити підписку на журнал за нижчою ціною. Український проект бізнес-розвитку плодоовочівництва надає своїм клієнтам Е-ваучери, які дозволяють на покупці плівки, агроволокна, краплі й інших матеріалів і обладнання заощадити до 25 відсотків. Завдяки UHBDP фермери можуть отримати за пільговою ціною передплату на інформацію метеостанцій. Вони розміщуються неподалік від вашого господарства й заздалегідь попереджають про зміни погодних умов і про можливі ризики захворювання рослин. Наявність такої інформації дозволяє працювати на випередження проблем.

-         Дякую за інтерв’ю.

Наталя Рубан

Додати коментар


Захисний код
Оновити