Click to order
Сервіси для вас:
Total: 
Заповніть ваші анкетні данні:
Тип фірми/бізнесу (хто ви?)
Виробник, трейдер, виробник крафтової с/г продукці
Фірма
назва компанії, господарства (якщо зареєстрована) або ПІП
Як до вас звертатись
Ваше прізвище, Імя
Ваш Email
Ваш телефон
Область
Оберіть вашу область
Основні продукти та послуги підприємства
ваша продукція
 
Додаткова інформація не обов'язкова, але важлива для більш детального розуміння вашого питання та скорішого вирішення:
Якій тип продажів вас домінує:
Якій тип продажів вас домінує:
Наявність сезонності
Які сертифікати та стандарти харчових мереж має ваша продукція:
Система оподаткування
Сайт підприємства
якщо є
Коментар
Вкажіть додаткову інформацію або задайте нам питання (не обовязково)
Земля Таврії

Цибулеві пристрасті для малих виробників: кооперуватися та зберігати

Мабуть, всі пам'ятають ажіотаж навколо цибулі минулого, 2018 року. Ціни йшли вгору, і що очікувати від ситуації – ніхто не знав. Тож, минулого року ціна сягала до 25 грн/кг, що буде цього сезону – виробники плутаються в здогадах. Чи внесе ринок свої корективи? Як зберегти цибулю? Як зробити бізнес більш прогнозованим? Що чекає на фермерів у сезоні 2019-2020?

Дати відповіді на всі ці питання – основна мета конференції «Цибуля – тренд сезону: зберігання та доробка», що пройшла 16 вересня в м. Каховка та зібрала біля сотні учасників: виробників різних напрямків та масштабів. Кількість охочих, їх активність, питання та диспути – все це говорить про актуальність цибулевої теми.
Що ж відбувається зараз у сезоні 2019-2020?

Звичайно, основна дискусія точилася навколо цінового питання. Команда ГО «Земля Таврії» не стояла осторонь актуальної теми та провела опитування напередодні заходу. Більшість з опитаних, 143 респондентів-виробників, вважають, що роздрібна вартість цибулі взимку буде 6-10 грн / кг. У лютому 2020 року ми обов'язково повернемося до цієї теми та порівняємо аналітичні прогнози з дійсністю.
А що з цього приводу кажуть експерти? За словами Олександра Хорєва, спікера конференції, аналітика «АПК-Інформ: овочі та фрукти» (м. Дніпро), ціна на цибулю минулого сезону досягла позначки 25 грн/кг за декількома причинами. По-перше, найнижчий врожай за останні 10 років в Україні та в більшості країн ЄС. По-друге, активний експорт якісної цибулі у першій половині сезону: Україна вперше експортувала понад 10 тис. тонн за цей період. По-третє, якість продукції, що залишилась всередині країни, залишала бажати кращого, а імпорт цибулі в Україну склав 87 тис. тонн.

Несприятливі погодні умови в другій половині літа призвели до того, що масовий збір цибулі зсунувся на декілька тижнів. Аграрії не змогли повністю висушити продукцію перед зберіганням, і як наслідок, дефіцит продукції.

У сезоні 2019-2020 в Україні знов з'являються мисливці за прибутком. Про це свідчить зростання площ під цибулею на 7%, але ціни вже на рівні минулорічних та продовжують знижуватись. Середня врожайність цибулі в Україні – 17 т/га. Цього сезону прогнозована врожайність буде 17,9 т/га. Врожайність у Нідерландах, які «створюють» цибулеві тренди в світі, зросла мінімум на 9% у порівнянні з середніми показниками за останні 5 років. Тож ціни продовжують знижуватись, не дивлячись на збільшення попиту з боку країн Африки та Азії.

Олександр Хорєв впевнений, що ціна на цибулю обов'язково збільшиться, якщо:

 • буде системний підхід до продажів – продукція має реалізовуватись протягом всього сезону!
 • пропозиція цибулі поганої якості буде мінімальною;
 • буде налагоджений експорт та постійні пошуки нових ринків збуту;
 • доробка та переробка – гарний шанс вигідно продати некондиційну продукцію!»
Ще один спікер конференції, Олександр Марченко, експерт з експорту цибулі, зазначив: «Тим, хто прагне експортувати цибулю треба пам'ятати наступні вимоги:

 • щільне прилягання луски, ніяких пошкоджень, цибуля не має бути рихлою;
 • відсутність Aspergillus між лусками цибулі;
 • точне калібрування, зашита і брендована сітка, продукція тільки на палетах;
 • холодний ланцюжок поставки та сертифікат GLOBAL G.A.P.

Але, навіть дотримування норм не спростить життя фермеру, адже загальні правила та ризики експорту залишаються:

 • ніякої передоплати, відстрочка платежу до 21 дня з моменту доставки;
 • високі ризики псування продукції в дорозі;
 • іноді штрафи з постачання перевищують номінальну вартість поставки;

Але прибуток від експорту того вартий за умови дотримання всіх вимог».

«Виграє той, хто зможе дотримати цибулю до квітня» - прогнозує спеціаліст із зберігання овочів Павло Булгаков. Тож, які правила зі збереження цибулі? Поради експерта для наших учасників:

 • Чим більше сухих речовин, тим довше цибулю можна зберігати при більш низьких температурах.
 • Важливо дотримуватися строків збирання різних видів цибулі.
 • Чим довше біла цибуля перестоїть у полі, тим більше зеленіє цибулина. Білі цибулі збирають, коли лягло 60% листя.
 • Цибулини досушують у сховищі, не обов'язково чекати, поки повністю висохне шийка.
 • Два тижні після збору врожаю триває лікувальний період - щоб зелені шиї висихали, а цибулини формували покривні луски.
 • Охолоджують продукцію поступово по 0,5-2 . Вологість підтримують на рівні 60-80%, залежно від якості продукції.
Практичні поради щодо зберігання та реалізації цибулі стали у нагоді, але головним навчанням стало відвідування ПСП «Діамант», що є в регіоні взірцевим овочевого виробництва. Господарство відзначається максимальною механізацією виробництва, якістю продукції та постійним розвитком та інноваціями. Має сховище на 10 тис. т, особливість якого: зберігання цибулі навалом до 5,5 м. Представники сервіс-фірм, що ставили обладнання, розповіли про деталі обслуговування, технічні характеристики та можливості ліній для закладання, сортування та фасування цибулі. Тож, наші учасники мали змогу побачити виробництво та безпосередньо задати питання технологам та спеціалістам із механізації виробництва.
Христина Кузнецова, менеджерка з моніторингу даних, оцінювання впливу та маркетингу UHBDP каже, що малим виробникам треба об'єднуватися: «На ПСП «Діамант» автоматизацію процесу виробництва можна побачити в дії. Підприємство за 10 хвилин сортує 2 тонни цибулі на три калібри та пакує в однакові, міцні сітки по 20 кг. У той час як малому виробнику на сортування двох тонн цибулі потрібен повний робочий день, десяток рук і очей. А в результаті - сітка не так красиво і зашита, та в ній 20 кг, + 10% похибка, попадається цибуля різного калібру та й зберігати його взагалі ніде. Великий гравець на ринку може автоматизувати виробництво та підлаштовується під ринок. Потрібна сітка 20 кг - будь ласка. Потрібен великий калібр - будь ласка. Немає ціни - буду зберігати та чекати. А що в подібній ситуації робити дрібному виробнику? Відповідь не однозначна, але напевне: механізація, об'єднання та інформаційне забезпечення. Всі ці сервіси може надати Український проект бізнес-розвитку плодоовочівництва».
А отже, приймайте участь у конференціях, тренінгах, семінарах. Вони дають не тільки корисну інформацію, а й на практиці дозволяють зрозуміти, порівняти та обрати напрямок розвитку свого господарства. Хто володіє інформацією – володіє світом.
Форум організовано за підтримки Українського проекту бізнес-розвитку плодоовочівництва (UHBDP), що фінансується Міністерством міжнародних справ Канади, співфінансується та реалізується Менонітською Асоціацією Економічного Розвитку (MEDA). MEDA співпрацює з Ізраїльським агентством міжнародного співробітництва (MASHAV) та міжнародними сервісними компаніями з метою надання технічної підтримки